Ana Sayfa / Sayılar / 2015 / Sanat Galerisi’nde dolu dolu geçen bir sezon

Sanat Galerisi’nde dolu dolu geçen bir sezon

Bozcaada Sanat Galerisi 2015 sanat yılının açılışı Ersin Burak’ın sergisiyle yapılırken, yaz boyunca farklı sanat alanlarında çeşitli sergilere ev sahipliği yapan galerinin son konuğu, Dördüncü Sinema Günleri kapsamında Haldun Dormen oldu.  

Galeri Yöneticiliğini seramik-heykel sanatçısı Belgin Şahin’in yaptığı Bozcaada Sanat Galerisi, 2015 sanat yılını iki önemli ve büyük sanatçının sergileriyle kapattı. Ünlü çizer Ersin Burak ve Bozcaadalı ressam-yazar Tayfur Sanlıman’ın sergilerine birer hafta arayla yer veren galeride, sanatçıların eserleri sanat severler tarafından büyük beğeni topladı.

Bu yıl 14 Haziran tarihinde kapılarını açan Bozcaada Sanat Galerisi’nin açılış etkinliklerinin de konuğu olan ve Çanakkale savaşlarının yüzüncü yılı dolayısıyla yaptığı görkemli tabloları galerinin duvarlarında yer bulan sanatçı Ersin Burak’ın 5-7 Eylül tarihleri arasında “Dün ve Bugün Bozcaada” başlığıyla açılan sergisinde, sanatçının Bozcaada’nın geçmişiyle bugününü buluşturduğu resim ve desenlerine yer verildi.

Ressam Tayfur Sanlıman ise, 16 Eylül tarihinde galerinin kapanış etkinliğinde eserleriyle yer edindi. Önceki yıllarda da Bozcaada Sanat Galerisi’nde ve yine Bozcaada içindeki farklı sanat mekanlarında, çeşitli kompozisyonlarda sergilerine yer verilen usta sanatçının eserleri, her zaman olduğu gibi hayranlıkla izlendi.

Bozcaada Sanat Galerisi aynı zamanda, birbirinden farklı ve özel sanatçıların eserlerine 2015 sanat dönemi çerçevesinde ev sahipliği yaptı. İşte eserlerini sanatseverlerle buluşturan o sanatçılar ve gerçekleştirdikleri etkinlikler:

Ersin Burak / Çanakkale Destanı, 100. Yıl Resim Sergisi

Necati İnceoğlu / Siper Mektupları kitabı söyleşisi

1. Eren Erdoğdu / Zeytin Ağaçları – Resim Sergisi

Ozanın Günü ve Homeros Okuması / Troya ve Homeros Söyleşisi

Adem Yavuz / Hayvanlar Ademi – Mini Resim Sergisi

Atölye Samel / Takı, sergi ve defile

İsmail Beydili / İçimdeki İnsan – Resim Sergisi

Cemil Onay / Resim Bakıyorum – Sergi

Ergün Arda / Konuşan Tabaklar – Kişisel Cam Sergisi

4. Bozcaada Sinema Günleri / Onur Konuğu Haldun Dormen

Ersin Burak / Dünden Bugüne Bozcaada

Tayfur Sanlıman, Resim Sergisi

Ersin Burak Kimdir?

1946 Adapazarı doğumlu olan sanatçı, Güzel Sanatlar Akademisi mezunu. Çizerlik mesleğine, kendisi gibi bu mesleğe gönül veren ağabeyi Sezgin Burak’a öykünerek başladı. İlk olarak, ağabeyi tarafından çizilen Tarkan dergisine resimlediği kapak ve orta sayfa çizimleriyle dikkat çekti. 1978’de Hürriyet gazetesinde yayınlanan belgesel çizgi romanı Çanakkale Geçilmez, Ersin Burak’ı sektörün ustaları arasına soktu. Sanatçı aynı zamanda, 2005 yılında İtalyan yayıncı Sergio Bonelli Editore’nin, Volto Nascosto (Gizli Yüz) serisinde çizer olarak görev aldı. Toplam 14 sayılık serinin üç albümünü, eserin yazarı Gianfranco Manfredi’nin senaryolarıyla çizdi.

 

Tayfur Sanlıman kimdir?

1930 yılında Adana`da doğan Tayfur Sanlıman, ilk, orta ve lise eğitimini doğduğu kentte tamamladı. 1955 yılında Güzel Sanatlar Akademisi`ne girdi. Halil Dikmen ve Zeki Faik İzer atölyelerinde beş yıl çalıştı ve pekiyi derece ile diploma aldı. Resim sevgisi ile ilkokulda tanışan Sanlıman, ortaokulda Akademili hocası Latif Ariş tarafından yönlendirildi. Sanatçı 1985`den bu yana insan-doğa ilişkisini doğadan yana çıkarak irdeleyen, soyut gibi algılanabilecek bir anlatımla doğayı, figüral tasarımları ile toplumu simgelemektedir. Bugüne dek 50`ye yakın kişisel sergi gerçekleştiren, bir o kadar da karma sergiye katılan ve Yol Boyunca adını verdiği bir kitap yayınlayan Tayfur Sanlıman, 2001 yılında İstanbul`u terk ederek Bozcaada`ya yerleşti. Halen Bozcaada doğasındaki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

[Bu yazı Ekim 2015’de, Bozcaada Mendirek Dergisi’nin 9. sayısında yayınlanmıştır.]

Hakkında admin

Bunu Okumaya Ne Dersin?

‘Romantik Dönem’in sonu

Denizimiz cesetlerle doldu.  Artık ondan ‘mezarlık’ olarak söz ediliyor. O kadar çok insan öldü, o …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir