Ana Sayfa / Mekân Tanıtımları / Temizliğin ve saflığın peşinde

Temizliğin ve saflığın peşinde

“Değişim Seniha ile mümkün” sloganıyla iki yıl önce faaliyete başlayan “Seniha” hem bedene, hem doğaya saygılı ürünlerin yer aldığı bir marka. Online olarak hizmet veren sitesi haricinde, Bozcaada Kasaba içerisinde yer alan dükkânları da yaz boyunca açık. Kişiye özel önerilerin yer aldığı Seniha’yı Doktor Sadiye Kuş ve Doktor Hasan Kuş, kızları aromaterapist Defne Kuş ile birlikte kurmuşlar. Biz de Seniha’nın çizgisini daha net anlayabilmek adına kendileriyle bir söyleşi gerçekleştirdik.

» Öncelikle kısaca Seniha kurucularını tanımak isteriz…

Sadiye Kuş, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Fakültesi’nden sonra Marmara Üniversitesi’nde dermatoloji uzmanlık eğitimini, ardından da Fitoterapi eğitimini tamamladı. Genel dermatoloji ve kozmetik dermatoloji alanında hizmet verdiği İstanbul, Caddebostan’daki kendi kliniğinde hastalarını kabul ediyor. Hasan Kuş da genel cerrah olarak 15 yıl kamuda çalıştıktan sonra İngiltere’de hastane yönetimi mastırı yaptı. Anadolu Sağlık Merkezi, Anadolu Grubu, Acıbadem Sağlık Grubu, Acıbadem Üniversitesi ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde üst düzey yönetici olarak görev yaptı. Halen uluslararası hastane tetkiki yapıyor. Defne Kuş ise çocukluğundan beri kâğıda, kaleme, çizmeye, boyamaya meraklı. Güzel Sanatlar Lisesi – Resim bölümünü bitirdi. Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi, Çizgi Film ve Animasyon bölümünde eğitim aldı. Aynı zamanda NAHA sertifikalı aromaterapist.

 

» Şimdi de Seniha’yı biraz tanıyalım…

“Seniha” kendisini Temiz & Saf & Sürdürülebilir olarak tanımlayan bir sağlıklı yaşam platformu. Kendimiz için seçtiğimiz markaları ve ürünleri Seniha.com’da topladık. Tabi bu ürünlere yer verirken belli standartlarımız ve yasaklılar listemiz de var. Ayrıca sitemizdeki blog bölümünde sağlık ve doğa temelli yazılara da sıklıkla yer veriyoruz.

» Bu standartlarınız ve yasaklı listeniz nasıl oluştu, içerisinde neler var?

Ürünlere dair standardımızı oluştururken dört temel kriter belirledik: Etkili, Güvenli, Doğal ve Sürdürülebilir. Etkili; Ürünün kalitesini ve etkisini en çok belirleyen faktör formülasyonudur. Bu nedenle cilt bakım ürünlerimizin formüllerini tek tek inceliyor ve onaylıyoruz. Firmalara ve markalara zor soruları soruyoruz. Güvenli; Ürünlerimizin insan sağlığı ve yeryüzü için risk oluşturmamalarını çok önemsiyoruz. Doğal; Kozmetik ürünlerde bulunmasına izin verilmeyen kimyasal ve sentetik katkı maddeleri barındırmayan cilt bakım ürünlerini seçiyoruz. Sürdürülebilir; İlk günden itibaren tüketicilere ulaştırdığımız her siparişin ambalajı sıfır plastik içeriyor ve %100 kompost edilebilir nitelikte.

Seniha.com adresinde oluşturduğumuz “Yasaklılar Listesi”ni ayrıntılı olarak yayınladık. Çünkü piyasada kullanılan ürünlerde pek çok kimyasal maddeye maruz kalıyoruz. Bunların bir kısmı alerjilere neden olurken, diğerleri de hormon bozucu, kanserojen ya da vücuda başka potansiyel toksik etkileri olabiliyor. İnsan sağlığına olumsuz etkilerinin yanı sıra, çevre kirliliğine de yol açan pek çok kimyasal madde Seniha’da yasaklı durumda. Bu maddelerden herhangi birini içeren ürünleri Seniha seçkimize kabul etmiyoruz.

 

» Peki, biraz Bozcaada’ya gelelim. Adayla yolunuz nasıl kesişti?

Bozcaada’ya ilk kez 2009’da çocuklarımızla geldik ve âşık olduk. Ada bizi içine aldı, ilk yıl 10 kez geldik, 2011’de bağımızı aldık, 2016’da evimizde yaşamaya başladık. Yılın 8-10 haftasını adada geçiriyoruz. 10 yıldır her Ocak ayında geliyoruz, Bozcaada’nın doğasını ve sükûnetini en iyi yaşadığımız dönem diyebiliriz.

» Bozcaada / Kasaba içindeki Seniha Dükkân ne zaman açıldı, konsepti nedir?

Seniha’yı bir İstanbul & Bozcaada markası olarak görüyoruz. Bu nedenle ilk dükkânımızı adada açmak istedik. 2020 için niyetlenmiştik ancak malum nedenlerle olamadı. 2022’de dükkânımızı Kasaba Bozcaada içerisinde açtık, bu yaz aynı yerde ikinci yılımız. Doğal kozmetikler ve sıfır atık ürünlerden oluşan seçkimizi adalılara ve ada dostlarına sunuyoruz. Amacımız genel olarak sağlık, özelde cilt sağlığı ve plastiksiz yaşam konularındaki içeriklerimizi daha geniş bir kitleye ulaştırmak, kimyasalsız içeriklere sahip güvenli ürünlerle kullanıcıları buluşturmak. Ayrıca, atölyelerimizden ilkini Temmuz ayında aromaterapi üzerine yaptık, yaz boyunca sürdüreceğimiz çalışmalar genel sağlık, cilt sağlığı ve doğal kozmetikler hakkında kapsamlı içerik paylaştığımız Instagram hesabımızdan takip edilebilir. Bu arada, seniha.com yıl boyunca, 7/24 hizmet vermeye devam ediyor.

» Seniha’nın ürünleri arasında neler var?

Doğal kozmetikler, gıda takviyeleri, vitaminler ve sıfır atık ürünleri olarak ana ürün grupları altında 30 markanın, yüzlerce ürünü Seniha’da bulunuyor. Dudak ürünleri, saç ürünleri, makyaj, güneş koruyucu, deodorant, krem, sabun, şampuan, saç kremi, saç boyaları, tıraş kremleri, nemlendirici, tonik, hidrosol, ortam spreyleri, ağız bakım, anti-aging ve benzer birçok türdeki ürünler sıkı kontrollerden sonra seçkimizde yer alıyor.

» Seniha adı nereden geliyor peki?

İsmimizi yaşamı boyunca değerleri için yaşayan, insan hayatına, çevreye, dünyaya zarafet ve incelik katan, üretken, güler yüzlü, hamarat, israfa karşı hassas, hep dönüştüren, şefkatli ve tüm canlılara karşı sevgi dolu anneannemiz Seniha Hanım’dan alıyoruz. Seniha Hanım’ın üç kuşak sonraki torunu olan, gezegenimizin geleceğiyle yakından ilgili, koşulsuz insan ve hayvan sevgisine sahip, sıfır atık konseptiyle bizi tanıştıran, “ileri dönüşüm” mantığını çocukluğundan bu yana kendiliğinden benimseyip durmaksızın üreten kızımız Defne ise ilham kaynağımız.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir