Ana Sayfa / Sayılar / 2015 / Eylül’de iki önemli festivali geride bıraktık

Eylül’de iki önemli festivali geride bıraktık

Bozcaada Eylül ayında iki önemli festivali geride bıraktı. Bu yıl 17. kez düzenlenen Bağ Bozumu Kültür ve Sanat Festivali ile 6.’sı düzenlenen Bozcaada Yerel Lezzetler Festivali Eylül ayının turizmine can verdi.

Bu yıl 4-5-6 Eylül tarihlerinde 17. kez düzenlenen ve her yıl bir öncekinden daha coşkulu geçen Bozcaada Bağ Bozumu Kültür ve Sanat Festivali’nde yine çok önemli isimler ve sanatçılar sahne aldı.

GERÇEK MÜZİĞE DOYDUK

Bağ Bozumu Festivali’nde sahne alan ve festival süresince farklı etkinliklerde boy gösteren isimler açılış gecesi konseriyle büyüleyen başarılı sanatçı Gülay, sesi ve yorumuyla müzik dünyasının farklı bir noktasında duran ve son geceye damga vuran Zuhal Olcay ve Aykırı Kumpanya isimli oluşumuyla başarılı televizyon gazetecisi Enver Aysever oldu.

Ayrıca festival kapsamındaki bir başka sürpriz, Gezi Direnişi sırasında söyledikleri “Çapulcu” eseriyle de bilinen İstanbul Boğaziçi Caz Korosu’ydu.

İSMİ SAKLANAN SANATÇI

Bu arada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz’ın, festivalin ikinci günü olan cumartesi akşamı sahne alacak dev ismi son ana kadar sır gibi saklaması dikkat çekti. Konser günü yaklaşana dek sahne alacak ‘dev’ isim için pek çok iddia dile getirilirken, konser biletleri satışa çıktığında bu sanatçının Candan Erçetin olduğunun görülmesi festival keyfini adeta ikiye katladı. Kale içinde hazırlanan özel konser alanında sahne alan Erçetin, performansıyla bir kez daha müzik severleri kendisine hayran bıraktı.

İPTAL TARTIŞMALARI

Öte yandan, festival öncesinde ülkede yaşanan üzücü olaylar festivalin iptalini gündeme getirdi. Ada halkı ve kamuoyu tarafından çeşitli yönde görüşler dile getirilirken, son karar Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz’ın daveti üzerine gerçekleşen ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Bozcaada Kent Konseyi ve şarap üreticilerinin katıldığı toplantıyla verildi. Toplantıda festivalin iptal edilmemesi, düzenlenmesi yönünde karar alındı.

Son olarak festival kapsamında, adada organik tarım yapan çiftçilere, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bozcaada İlçe Müdürlüğü’nce yürütülen “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü” projesi kapsamında organik tarım sertifikaları törenle verildi.

YEREL LEZZETLER BURUK GEÇTİ

Eylül ayının bir diğer festivali ise, organizasyonunu BOZTİD’ in üstlendiği Uluslararası Bozcaada Yerel Lezzetler Festivali idi. Ada esnafının ve halkının, adaya ve bölgeye özgü özel yemek ve tarifleri yaparak katılımcılara sunduğu, restoranlarda da festival kapsamında davet edilen şeflerin çıkardığı özel menülerin sunulduğu etkinlik 12 – 13 Eylül tarihlerinde gerçekleşti. Festival programı ülkede yaşanan acı olaylar nedeniyle değişikliğe uğradı. Daha önce festival programı çerçevesinde sahne alacağı söylenen Dilek Türkan ve Grup Meydan konserleri dahil tüm eğlence etkinlikleri iptal edilirken, festival buruk da olsa gerçekleşti.

Festival önesi BOZTİD, “Ülke olarak ağzımızın tadı yok. Bu sebeple, gelenekselleştirdiğimiz ve önceden bilgilerini paylaştığımız festivalimizin eğlence etkinliklerini iptal ettik. Ancak yemek tadımlarımız devam etmektedir” şeklinde bir açıklama yayınladı.

[Bu yazı Ekim 2015’de, Bozcaada Mendirek Dergisi’nin 9. sayısında yayınlanmıştır.]

Hakkında admin

Bunu Okumaya Ne Dersin?

Çınar ağacının gölgesi

“Sokakların, evlerin ve içlerinde yaşayan insanların, kendi aralarında kurdukları ilişkiler tamamen tesadüfü ve kısa süreli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir