Ana Sayfa / Sayılar / 2015 / Kalimera Paidia veya Günaydın Çocuklar!

Kalimera Paidia veya Günaydın Çocuklar!

Bozcaada sokaklarında Rumca konuşmaların daha çok duyulduğu, insanların birbirine her iki dilde daha çok hitap ettiği zamanlar. Bozcaada Rum Mahallesi’nin arka sokaklarında, görkemli, güzel bir bina vardı. İçinde bol bol kalimera (günaydın), ya sas (merhaba), zaman zaman da kirye diefthinda (Müdür bey) sözlerinin duyulduğu bir bina. Eski Rum İlk Okulu.

Tarihi kayıtlara göre ilk yapılışı 1800’lü yıllar. Bu tarihlerde, adada Rumların çoğunlukta olduğu yıllarda ada halkına ve Rum tebaya ilkokul olarak hizmet vermiştir. Ta ki 1923 yılına kadar. Bu tarihte kapanan okul, daha sonra Türk İlkokulu olarak yeniden açılacak ve 1963 yılına dek öğrenci yetiştirecektir.

Ancak binanın kaderi bu tarihten sonra yavaş yavaş değişmeye başlar. İlerleyen yıllarda el değiştiren ve kayıtlarda kimlerce kullanıldığı bulunmayan yapı bakımsızlıktan giderek yıpranır ve yer yer yıkılmaya başlar.

Takvimler 1986 yılını gösterdiğinde ise dönemin Kültür Bakanlığı devreye girer. Kültür ve Turizm Bakanlığı Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları İstanbul Müdürlüğü’nün izin vermesi ve projeyi onaylaması ile birlikte bina, tarihi dış duvarları ve yapı unsurları aynı kalmak suretiyle yeniden inşa edilir. Renovasyonun ardından kısa bir süre boş kalan bina, daha sonra otel olarak yeniden adaya kazandırılır ve ada mimarisinin önemli unsurlarından biri olarak günümüze kadar gelmesi sağlanır.

Bina, o günden bu yana otel olarak kullanılmaya devam ediyor. 1995 yılından bugüne Ege Otel adıyla hizmet veren binanın günümüzdeki en güzel yanlarından biri, oteldeki her odaya, geçmişten bugüne büyük şairlerin adlarının verilmesi ve her oda kapısında, adını taşıdığı şairin bir şiirinin yer alması. Can Yücel, Orhan Veli Kanık, Melih Cevdet Anday, Murathan Mungan ve daha niceleri.

Tarih, sanat, geçmiş ve bugünün iç içe geçtiği mekânlar her zaman ilham vericidir. Bozcaada’ya geldiğinizde, Ege Otel’de kalın yahut kalmayın; ama mutlaka bir uğrayın. Dışarıdan bakıp geçmişini hayal edin. Koridorlarındaki neşeli çocuk seslerini, teneffüsün bittiğini bildiren zili, derse çağıran öğretmenleri düşünün. Göreceksiniz, zaman zihninizin içinde, hatta belki de gözlerinizin önünde yeniden canlanacak. Zaman yolculuğu yapmak için illa ki bilime ihtiyacımız yok. Düşleyebilmek yeter.

Yararlanılan Kaynaklar:

http://www.tenedos-ege.com

http://mt65mt65.blogspot.com.tr/2010/06/bozcaada-otel-ege-eski-rum-ilkokulu.html

[Bu yazı Aralık 2015’de Bozcaada Mendirek Dergisi’nin 10. sayısında yayınlanmıştır.]

Hakkında admin

Bunu Okumaya Ne Dersin?

‘Romantik Dönem’in sonu

Denizimiz cesetlerle doldu.  Artık ondan ‘mezarlık’ olarak söz ediliyor. O kadar çok insan öldü, o …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir