Ana Sayfa / Sayılar / 2015 / Köfteci Lütfü amca

Köfteci Lütfü amca

Lütfü Yetiş 79 yaşında. 1966’da Burhaniye’den Bozcaada’ya gelmiş. O yıllarda bir süre gazino işletmiş. Gazinoya gelenlerin at ve eşeklerle gazinoya geldiklerinden bahsediyor o günleri yâd ederken.

Lütfü amca 11 yaşından beri bu işlerle uğraşıyormuş. “Çırakken kazan yıkardım, sonra sonra öğrendim köftenin nasıl yapılacağını” diye de ekliyor. Bir süre arabalı tezgâhta da köfte ekmek satmış hatta…

Halı sahanın hemen yanında ufacık kulübesinde köfte ekmek satarak geçimini sağlıyor. Her gün belli bir miktar kıymadan kendi formüle ettiği karışımla taze taze köftesini hazırlıyor. Köfte bitince paydos ediyor ve evine gidiyor. Fazla yapıp diğer günlere bırakmak gibi bir düstur da edinmemiş. Yaz kış Bozcaada’da ama kışın köfteci dükkânını açmıyor.

Kahvehane alışkanlığı olmadığını, kâğıt oyunu bilmediğini, tek bildiği işin bu işin olduğunu tebessümle söylüyor 79’luk Lütfü amca.

[Bu yazı Aralık 2015’de Bozcaada Mendirek Dergisi’nin 10. sayısında yayınlanmıştır.]

__________

Not: Lütfü amca 30 Mart 2020 tarihinde vefat etti. Vefat haberini okumak için tıklayın. 

Hakkında admin

Bunu Okumaya Ne Dersin?

Çınar ağacının gölgesi

“Sokakların, evlerin ve içlerinde yaşayan insanların, kendi aralarında kurdukları ilişkiler tamamen tesadüfü ve kısa süreli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir