Ana Sayfa / Sayılar / 2015 / Genç ekip, yeni heyecan ve büyük projeler

Genç ekip, yeni heyecan ve büyük projeler

Eylül ayı içerisinde yeni yönetimini seçen Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği (BOZTİD) ile yeni projelerini ve ileriki dönemde adaya katkı sağlayacak ne gibi fikirleri olduğu üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Yeni yönetim kurulu Eylül ayı içerisindeki seçimle belirlenen ve başkanlığı Yahya Göztepe’den devralan Ülke Diler ekibiyle birlikte yeni projeler için heyecanlı. Tek aday olarak girdiği seçimlerde genç bir ekip kuran Diler, sadece yönetim kurulundakilerin değil BOZTİD’e üye olan herkesin, istediği takdirde gönüllülük esasına göre dernekte aktif görev alabileceğini belirtti.

77 üye sayısına sahip BOZTİD’i adadaki tüm işletmeleri kapsayacak bir yapıya büründürmeyi hedefleyen yeni yönetim, bunun için adadaki işletmelere de BOZTİD’e üye olmaları konusunda çağrı yaptı. Giriş bedelinin 50 TL, aylık aidatın da 20 TL olduğu derneğe Bozcaada’daki tüm işletmeler üye olabiliyor.

İŞLETMELERE ÖZEL İNDİRİMLER

Başkan Ülke Diler’e, “İşletmeler derneğe neden üye olmalılar?” sorusunu yönelttiğimizde aldığımız yanıt ilgi çekiciydi: “Derneğe üye olan işletmeler için bankalar ile görüşüp uygun faiz oranlı kredi teklifinde bulunacağız. Aynı şekilde POS kesintilerinin minimum yapılması için de yine bankalarla görüşeceğiz. Ek oalrak önem verdiğimiz konulardan bir tanesi de üye tüm işletmeleri kapsayacak olan toptan malzeme alımı projesi. Gıda, sarf malzemeleri ve diğer ihtiyaç malzemelerinin alımı ile alakalı ekstra indirimler alabileceğimiz bir model üzerinde çalışıyoruz.”

Yerel Tatlar Festivali ve BIFED’e desteklerinin süreceğini belirten yeni yönetim kurulu, Yerel Tatlar Festivali’nin yapısında değişikliklere gideceklerini, biraz daha profesyonel hale getirileceğini ve organizasyonunun daha da detaylandırılacağını belirtiyorlar. Hatta bu festival için, “Bundan sonra doyum festivali değil, tadım festivali olacak” diye de dile getiriyorlar.

Ülke Diler’in yanı sıra, söyleşiye katılan Fahri Bulut, Asude Akınlı, Yamaç Kuleli ve Emrah Ataol’un da birçok proje için şimdiden çalışmaya başladıkları hazırladıkları proje listesinden belli. Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz ve Bozcaada Kaymakamı Abbas Yeşilkuş ile iki uzun toplantı gerçekleştiren ve bu toplantılardan destek alarak ayrılan BOZTİD yönetimi, Haziran’da spor odaklı bir festival için hazırlıklara şimdiden başlamış. İçerisinde bisiklet ve koşu gibi spor dallarının olacağı festival için sponsorluk görüşmelerinin de yakın zamanda yapılacağını öğrendik. Ayrıca Yerel Ürünler Pazarı adında bir pazar için de belediye ile konuştuklarını, Bozcaada halkının ürettiği ürünlerin satıldığı bir pazar için girişimlerin önümüzdeki günlerde olacağı dile getirildi.

UZUN SOLUKLU PROJELER

Başkan Diler, iki yıl için yönetime geldiklerini fakat uzun soluklu projelere imza atacaklarını söyledi. Bozcaada’yı Citta Slow noktaları arasına almak için kısa süre içinde gerekli çalışmanın da başlayacağı bilgisini veren Diler bunu önemsediklerini belirtti.

İletişimin kuvvetli olması açısından bir WhatsApp grubuyla haberleştiklerini belirten yönetim kurulu üyeleri, bu grup sayesinde boş odası olanın bilgisini, dernekle ilgili fikir alışverişlerinin konuşulduğunu söylediler. Bundan böyle sezon başında ve sonunda dernek yemekleri organize edileceği aktarılan bilgiler arasındaydı.

GESTAŞ ve kruvaziyer turizmi konularında fikirlerini de sorduğumuz BOZTİD yöneticileri, kurvaziyer turizmi konusunda nötr düşünceye sahip olduklarını, ekonomik olarak ne olumlu, ne de olumsuz anlamda bir dönüşün olduğunu söylediler. GESTAŞ ile ilgili de şirketten tam olarak ne isteneceğine dair bir liste hazırlanacağı ve ortak sorunlara göre yerel yönetimlerle birlikte hareket edileceğini önemsediklerini belirttiler.

ADA HALKININ DESTEĞİ ŞART

Önümüzdeki sezon, isteyen işletmeler için Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileriyle ortak bir çalışma planlayabileceklerini ve sokakların, işletmelerin boyanabileceğini belirten Başkan Ülke Diler, adada birçok noktada heykel olmasını istediklerini belirtti. Diler, “Öncelikle belli noktalara çiçek değil üzüm asması dikilmesi yönünde Tarım’la görüşeceğiz. Ada girişine heykel dikilmesi istediğimiz bir şey. Yakar Kaptan olabilir, deniz içerisinde yüzer bir yunus heykeli olabilir veya asma heykeli olabilir. Ayrıca Habbele Koyu’na Truva atını sembolize eden bir heykel de anlamlı olacaktır” diyerek sanatsal çalışmaların da olacağı sinyalini vermiş oldu.

Ayrıca, Ayazma Plajı’na ilkyardım çadırı önerilerinin kaymakamlığa sunulduğunu, bu önerinin kaymakamlıkça da sıcak karşılandığını öğrendik.

Son olarak Başkan Diler, “Bu projelere üyelerin, ada halkının sahip çıkması önemli. Onlar ne kadar sahip çıkarsa o kadar başarılı oluruz” diyerek ada halkının ve BOZTİD üyelerinin açık desteğini istedi.

Biz de Bozcaada Mendirek Dergisi olarak Bozcaada turzimine çok şey katan BOZTİD’in yeni yönetim kuruluna başarılar dileriz.

[Bu yazı Ekim 2015’de, Bozcaada Mendirek Dergisi’nin 9. sayısında yayınlanmıştır.]

Hakkında admin

Bunu Okumaya Ne Dersin?

Çınar ağacının gölgesi

“Sokakların, evlerin ve içlerinde yaşayan insanların, kendi aralarında kurdukları ilişkiler tamamen tesadüfü ve kısa süreli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir